You are to drive to an interview in another town, at a distance of 300 km on an
ID: 1528240 • Letter: Y
Question
You are to drive to an interview in another town, at a distance of 300 km on an expressway. The interview is at 11:15 a.m. You plan to drive at 100 km/h, so you leave at 8:00 a.m. to allow some extra time. You drive at that speed for the first 120 km, but then construction work forces you to slow to 43.0 km/h for 43.0 km. What would be the least speed needed for the rest of the trip to arrive in time for the interview? You are to drive to an interview in another town, at a distance of 300 km on an expressway. The interview is at 11:15 a.m. You plan to drive at 100 km/h, so you leave at 8:00 a.m. to allow some extra time. You drive at that speed for the first 120 km, but then construction work forces you to slow to 43.0 km/h for 43.0 km. What would be the least speed needed for the rest of the trip to arrive in time for the interview?Explanation / Answer
t1 = 120 / 100 = 1.2 hr
t2 = 43 / 43 = 1.0 hr
t3 = 3 hr 15 min - 1.2 hr - 1.0 hr = 0.95 hr
Distance to town s3 = 300 - 120 - 43 = 137 km
least speed needed for the rest of the trip to arrive in time for the interview
= 137 km / 0.95 hr
= 144.2 km/hr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.