A ball is thrown directly downward with an initial speed of 8.85 m/s, from a hei
ID: 1532089 • Letter: A
Question
A ball is thrown directly downward with an initial speed of 8.85 m/s, from a height of 29.3 m. After what time interval does it strike the ground? 1.69 s A certain freely falling object, released from rest, requires 1.20 s to travel the last 21.0 m before is hits the ground. (a) Find the velocity of the object, released from rest, requires 1.20 s to travel the last 21.0 m before in hits the ground. (a) Find the velocity of the object when it is 21.0 m above the ground. (Indicate the direction with the sign of your answer. Let the positive direction be upward.) 11.62 m/s (b) Find the total distance the object travels during the fast. m A small mailbag is released from a helicopter that is descending steadily at 2.14 m/s (a) After 5.00 s, what is the speed of the mailbag? v = 51.14 m/sExplanation / Answer
(a) the velocity of the object when it is 21.0 m above the ground
s = u*t + 0.5*a*t^2
21.0 = u * 1.20 + 0.5 * 9.8 * (1.20)^2
u = 11.62 m/s (downward, hence negative)
(b) the total distance the object travels downwards during the fall
v^2 = u^2 + 2*a*s
v = 0
S before 21 m = (11.62)^2 / 2 x 9.8
s = 6.88 m
Total distance = 6.88 + 21
= 27.88 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.