Consult Multiple-Concept Example 9 to explore a model for solving this problem.
ID: 1534340 • Letter: C
Question
Consult Multiple-Concept Example 9 to explore a model for solving this problem. A person pushes on a 57-kg refrigerator with a horizontal force of -260 N; the minis sign indicates that the force points in the -x direction. The coefficient of static friction is 0.67. If the refrigerator does not move, what are the magnitude and direction of the static frictional force that the floor exerts on the refrigerator? What is the magnitude of the largest pushing force can be applied to the refrigerator before it just begins to move? Assume g = 9.8 m/s^2. Static frictional force = Magnitude of largest force =Explanation / Answer
as per your figure, only one answer in your figure is wrong so I am calculating it here,
here refrigerator is not moving, by applying newton second law
fx +fs =0
-260+fs=0
fs =260 N acting along with positive x direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.