Consult Multiple-Concept Example 9 to explore a model for solving this problem.
ID: 1773707 • Letter: C
Question
Consult Multiple-Concept Example 9 to explore a model for solving this problem. A person pushes on a 59-kg refrigerator with a horizontal force of -260 N; the minus sign indicates that the force points in the -x direction. The coefficient of static friction is 0.72. (a) If the refrigerator does not move, what are the magnitude and direction of the static frictional force that the floor exerts on the refrigerator? (b) What is the magnitude of the largest pushing force that can be applied to the refrigerator before it just begins to move? Assume g = 9.8 m/s2
Explanation / Answer
(a)
applied force Fx = -260 N
static frictional force fx = fs
net forec acting on refregirator Fnet = Fx + fx
from newtons secodn law Fnet =m*a
saince the refrigerator is not moving acceleration a = 0
Fnet = 0
Fx + fx = 0
-260 + fs = 0
static frictional force fs = 260 N <<<-------------ANSWER
==================
(b)
along vertical
n - mg = 0
normal force n = m*g
maximum static frictional froce fsmax = us*n = 0.72*59*9.8 = 416.304 N
magnitude of largest pushing force Fpush = fsmax = 416.304 N <<<<-------------ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.