The average American household uses about 100 million Joules (MJ) of energy per
ID: 1534452 • Letter: T
Question
The average American household uses about 100 million Joules (MJ) of energy per day. If you were to make a circular-parallel plate capacitor with spacing of d = 5 mm (air gap), what would the radius of the plates have to be in order to store 100 MJ of energy if a potential difference of Delta V = 1000V is maintained across the plates? (b) Disconnect the voltage source and insert a piece of dielectric material with _r = 5 to fill the region between the plates. Describe quantitatively how the following quantities change: C, Q, Delta V, E_net - field, and U.Explanation / Answer
a)
energy
U = 0.5 C V^2
100 x 10^6 J = 0.5 C x ( 1000x1000)
C = 200 F
epsilon A / d = 200
A = 1.12994 x 10^11 m^2
A = pi x r x r
r = 189650.25 m
b)
Q will not change
C becomes 5 times
Voltage becomes 1/5 times
E becomes 1/5 times
Energy becomes 1/5 times
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.