Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A major-league pitcher can throw a baseball in excess of 44.3 m/s. If a ball is

ID: 1534619 • Letter: A

Question

A major-league pitcher can throw a baseball in excess of 44.3 m/s. If a ball is thrown horizontally at this speed, how much will it drop by the time it reaches the catcher who is 17.4 m away from the point of release? m On a distant planet, golf is just as popular as it is on earth. A golfer toes off and drives the ball 4.7 times as far as he would have on earth, given the same initial velocities on both planets. The ball is launched at a speed of 54 m/s at an angle of 32 degree above the horizontal. When the ball lands, it is at the same level as the toe. On the distant planet, what is the maximum height of the ball?

Explanation / Answer

Vox = 44.30 m/s
Voy = 0.0 m/s

Using:
X = Xo + Vox t + (1/2)at^2 <--- General formula

Substituting:
17.4= 0 + (44.3t + 0 )
t = 0.393 seconds

Now using:
Y = Yo + Voy t + (1/2)gt^2

Substituting:
Y= 0 + 0 + (4.9)(0.393)^2
y = 0.757 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote