A major-league pitcher can throw a baseball in excess of50.0 m/s. If a ball is t
ID: 1665617 • Letter: A
Question
A major-league pitcher can throw a baseball in excess of50.0 m/s. If a ball is thrownhorizontally at this speed, how much will it drop by the time itreaches the catcher who is 17.7 m awayfrom the point of release?__________m Thanks for your help! :)
A major-league pitcher can throw a baseball in excess of50.0 m/s. If a ball is thrownhorizontally at this speed, how much will it drop by the time itreaches the catcher who is 17.7 m awayfrom the point of release?
__________m Thanks for your help! :)
Explanation / Answer
the time is t = 17.7m / 50.0 m/s = 0.354 s the drop is h and h = (1/2)gt2 = 0.5*9.8m/s2*(0.354s)2 = 0.614m the drop is 0.614mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.