A ball of mass 3.2 kg is placed in a wedge, as shown in the figure, in which the
ID: 1534927 • Letter: A
Question
A ball of mass 3.2 kg is placed in a wedge, as shown in the figure, in which the two walls meet at a right angle. (Figure 1) Determine the magnitude of contact force 2. Express your answer using two significant figures.
Part A Assuming the walls of the wedge are frictionless, determine the magnitude of contact force 1 Express your answer using two significant figures Fi 13 N Submit My Answers Give Up Correct Part B Determine the magnitude of contact force 2. Express your answer using two significant figures Submit My Answers Give U Incorrect, Try Again, 5 attempts remaining Continue Provide FeedbackExplanation / Answer
Angle between F2 and gravity = 45 - = 45 - 20 = 35 deg
F2=mgcos( 45- ) = mgcos35 = 3.2*9.8*cos35 = 25.7 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.