Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball of mass 3.0 kg, at one end of a string of length 0.7 m, rotates in a vert

ID: 2190503 • Letter: A

Question

A ball of mass 3.0 kg, at one end of a string of length 0.7 m, rotates in a vertical circle. At the top of the circle, it has a speed of 3.5 m/s. The ball changes speed as it rotates. (a) [2 pts] Draw all the forces on the ball when it is in the position shown in the figure. (b) [1 pt] What is the work done by the string tension force on the ball as it goes from the top of the circle to the bottom of the circle? (c) [3 pts] What is the change in gravitational potential energy of the ball as it goes from the top of the circle to the bottom of the circle? (d) [3 pts] Use energy conservation to find the speed of the ball at the bottom of the circle.


Explanation / Answer

F=mv^2/r-mg=3(3.5^2/0.7-9.81)=23.07 work =F.v=23.07*3.5=80.75

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote