A ball of mass 2.30kg and radius 0.127m is released from rest on a plane incline
ID: 2296112 • Letter: A
Question
A ball of mass 2.30kg and radius 0.127m is released from rest on a plane inclined at an angle theta=40.0 degrees with respect to the horizontal. How fast is the ball moving (in m/s) after it has rolled a distance d=1.40m? Assume that the ball rolls without slipping, and that its moment of inertia about its center of mass is 1.50 A ball of mass 2.30kg and radius 0.127m is released from rest on a plane inclined at an angle theta=40.0 degrees with respect to the horizontal. How fast is the ball moving (in m/s) after it has rolled a distance d=1.40m? Assume that the ball rolls without slipping, and that its moment of inertia about its center of mass is 1.50Explanation / Answer
let the speed of the ball is v.
then initial potential energy=final potential energy+final rotational kinetic energy+final kinetic energy
change in potential energy=final kinetic energy+final rotational kinetic energy
2.3*9.8*1.4*sin(40)=0.5*2.3*v^2+0.5*1.5*10^(-2)*(v/0.127)^2
v=3.54 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.