A baseball player with mass m = 82 kg, sliding into second base, is slowed by a
ID: 1545477 • Letter: A
Question
A baseball player with mass m = 82 kg, sliding into second base, is slowed by a frictional force of magnitude 460 N. What is the coefficient of kinetic friction mu k between the player and the ground? You must push a crate across a floor to a docking bay. the crate weighs 97 N. coefficients of static friction between crate and floor is 0.52, and the coefficient of kinetic friction is 0.37. Your force on the crate is directed horizontally. (a) What magnitude of your push puts the crate on the verge of sliding? (b) with what magnitude, must you then push to keep the crate moving at a constant velocity? (c) If, instead, you then push with the same magnitude as the answer to (a), what is the magnitude of the crate's acceleration?Explanation / Answer
problem 9
Frictional force = ux 82 x 9.8 = 460 N
coeff of friction u = 460/82/9.8 = 0.572
Problem 10
a) Force required to move = usx m.g
= 0.52 x 97 = 50.44 N
b) Force required to move at constant velocity = ukx m.g
= 35.87 N
c) difference / m = ( 50.44 - 35.87) / 10 = 14.5 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.