An object is moving along a straight line. The graph at the right shows its velo
ID: 1547528 • Letter: A
Question
An object is moving along a straight line. The graph at the right shows its velocity as a function of time. During which interval(s) of the graph does the object travel equal distances in equal times? 0 to 2 s 2 s to 3 s 3 s to 5 s 0 to 2 s and 3 s to 5 s 0 to 2 s, 3 to 5 s, and 5 to 6 s During which interval(s) of the graph does the speed of the object increase by equal amounts in equal times? 0 to 2 s 2 s to 3 s 3 s to 5 s 0 to 2 s and 3 s to 5 s 0 to 2 s, 3 to 5 s, and 5 to 6 s How far does the object move from t = 0 to t = 2s? 7.5 m 10 m 15 m 20 m 25 m. What is the acceleration of the object from t = 5 s to t = 6 s? +4 m/s^2 -4 m/s^2 +10 m/s^2 -10 m/s^2 +14 m/s^2 A rock is dropped from rest from a height H above the ground in vacuum. It falls hitting the ground with a of 10 m/s. From what height should it be dropped so that its speed on hitting the ground is 20 m/s? 1.4 H 2 H 3 H 4 H H/1.4 A 5.0 kg rock is dropped from rest down a vertical mineshaft. How long does it takes for the rock to reach a depth of 80m? 2.8 s 4.0 s 4.9 s 8.0 s 9.0 s What height will be reached by a stone thrown straight up with an initial speed of 40 m/s? 41 m 82 m 9 m 164 m 400 mExplanation / Answer
40)
when the object travels equal distances in equal times , the velocity is constant
constant velocity (slope =0 ) = straight line parallel to time axis
2 to 3s
OPTION (b)
===================
41)
when the speed increases the slope is costant
0 to 2s , 3s to 5 s , 5s to 6s
option (e)
========================
42
distance = area under graph = (1/2)*2*10 = 10 m
option (b)
==================
43
acceleration a = slope = (10-20)/(6-5) = -10 m/s^2
OPTION (d)
==============
44)
along vertical
initial velocity voy = 0
ay = - g
vy^2 - voy^2 = 2*ay*dy
for vy = 10 m/s
10^2 - 0 = -2*g*H........(1)
for vy = 20
20^2 - 0 = 2*g*H1........(2)
2 / 1
H1 / H = 400/100
H1 = 4H
OPTION (d)
=============
45)
along vertical
dy = voy*t + (1/2)*ay*t^2
-80 = 0 - (1/2)*10*t^2
t = 4 s
OPTION (b)
==========
46)
along vertical
initial velocity voy = 40
final velocity vy = 0
ay = - g
vy^2 - voy^2 = 2*ay*dy
0 - 40^2 = -2*9.8*H
H = 82 m
OPTION (b)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.