Consider the 12 kg motorcycle wheel shown in the figure. Assume it to be approxi
ID: 1554787 • Letter: C
Question
Consider the 12 kg motorcycle wheel shown in the figure. Assume it to be approximately a ring with an inner radius of 0.27 m and an outer radius of 0.35 m. The motorcycle is on its center stand, so that the wheel can spin freely. Part (a) If the drive chain exerts a force of 2050 N at a radius of 5. 1 cm, what is the angular acceleration of the wheel, in radians per square second? Part (b) What is the tangential acceleration, in meters per square second, of a point on the outer edge of the tire?Explanation / Answer
tangential accelaration is a_tan = R*alpha
R = 0.35 m
alpha is the angular accelaration
Torque due to Force is T = r*F
but T = I*alpha = r*F
I is the moment of inertia 0.5*m*(r^2+R^2) = 0.5*12*(0.27^2+0.35^2) = 1.1724 kg-m^2
alpha is the angular accelaration
r = 5.1 cm = 0.051 m
F = 2050 N
then
I*alpha = r*F
1.1724*alpha = 0.051*2050
alpha = 89.17 rad/s^2
then a_tan = R*alpha= 0.35*89.17 = 31.21 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.