Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the 11.0 kg motorcycle wheel shown in the figure below. Assume it to be

ID: 3162522 • Letter: C

Question

Consider the 11.0 kg motorcycle wheel shown in the figure below. Assume it to be approximately an annular ring with an inner radius of 0.330 m and an outer radius of 0.380 m. The motorcycle is on its center stand, so that the wheel can spin freely. If the drive chain exerts a force of 2200 N at a radius of 5.90 cm, what is the angular acceleration of the wheel? Tries 0/10 What is the tangential acceleration of a point on the outer edge of the tire? Tries 0/10 How long, starting from rest, does it take to reach an angular velocity of 80.0 rad/s?

Explanation / Answer

Moment of inertia = 1/2 * M (R22 + R22)

= 0.5 * 11 * (0.332 + 0.382) = 1.39 kg.m2

Torque = F * r = 2200 * 5.90 * 10-2 = 129.8 N.m

T = I * alpha

alpha = 129.8 / 1.39 = 93.38 rad/s2

a) Tangential acceleration = R alpha = 0.38 * 93.38 = 35.48 m/s2

b) wf = wi + alpha t

t = 80 / 93.38

= 0.857 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote