Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two ideal wires are connected to a 1.6 ft resistor in a region of space where th

ID: 1569209 • Letter: T

Question

Two ideal wires are connected to a 1.6 ft resistor in a region of space where there is a uniform magnetic field (beta vector_ext) of unknown magnitude and direction. A zero-resistance 10.0 cm bar is placed across the wires and moved away from the resistor at a speed of 400 m/s (see figure). The bars movement induces an emf in the circuit which results in a 20 A counter-clockwise current. a) What direction does beta vector_ext point? (circle one) INTO THE PACE UP THE PAGE OUT OF THE PAGE DOWN THE PAGE b) What is the magnitude of beta vector_ext?

Explanation / Answer

Given that

velocity V=400 m/s

current i=20 A

resistance R=1.6 ohm

length L=0.1 m

basing on the concept of Motion emf

now we find the magnetic field

magnetic field B=iR/vL=20*1.6/400*0.1

=0.8 T

the magnetic field is out of the page

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote