A 42.0-cm diameter disk rotates with a constant angular acceleration of 2.60 rad
ID: 1571584 • Letter: A
Question
A 42.0-cm diameter disk rotates with a constant angular acceleration of 2.60 rad/s2. It starts from rest at t = 0, and a line drawn from the center of the disk to a point P on the rim of the disk makes an angle of 57.3° with the positive x-axis at this time.
(a) At t = 2.35 s, find the angular speed of the wheel.
rad/s
(b) At t = 2.35 s, find the magnitude of the linear velocity and tangential acceleration of P.
(c) At t = 2.35 s, find the position of P (in degrees, with respect to the positive x-axis).
° counterclockwise from the +x-axis
m/s tangential acceleration m/s2
Explanation / Answer
here,
diameter , d = 0.42 m
d = 0.21 m
constant angular accelration , alpha = 2.6 rad/s^2
theta0 = 57.3 degree
a)
the final angular speed , w = w0 + alpha * t
w = 0 + 2.6 * 2.35
w = 6.11 rad/s
b)
the magnitude of linear velocity , v = r * w
v = 1.28 m/s
the tangential accelration , at = w^2 * r
at = 6.11^2 * 0.21 = 7.84 m/s^2
c)
the position of P , theta = theta0 + 0.5 * alpha * t^2 * 360/6.28
theta = 57.3 + 0.5 * 2.6 * 2.35^2 * 360 /6.28
theta = 468.84 degree = 108.85 degree counterclockwise from +x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.