3. You have to choose between a 225W fridge that costs 1150 dollars and a 425W m
ID: 1582160 • Letter: 3
Question
3. You have to choose between a 225W fridge that costs 1150 dollars and a 425W model that costs 850 dollars. The first runs 11% of the time and the second runs 20% of the time. If electricity costs 9.5 cents/kWh, after how many days you break even? 4. Consider an inclined plane as in Fig.4 with two blocks of masses m -2kg (on the plane) and m2 6kg (hanging) connected by string and pulley. The string is long 12m and the angle of inclination is = 30°. The block on the plane is at a height 4m above the ground. The second block is hanged at an initial height of h 3m from the ground. One can use this device to throw the first block up Figure 4 in the air. What is the maximum height reached by the block m1?Explanation / Answer
Fridge 1 :
power rating 225 W , runs 11% of the time
energy consumed per 1 hr = 225*0.11 = 24.75 Wh
Fridege 2:
power rating 425 W , runs 20 % of the time
energy consumed per 1 hr = 425*0.2 = 85 Wh
difference in energy consumtion = 85 - 24.75 = 60.25 Wh
cost of energy 9.5 c per kWh
$ savings = 60.25 *9.5 /1000 = 0.5724 $ per hr of running
diff. in initial cost = 1150 - 850 = 300 $
break even period = 300/0.5724 = 524.13 hrs
The intial additional cost on Fridge 1 is recovered over a period of 524.13 hrs of usage through power savings and there after the power saving are more.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.