A charged particle of mass m = 5.7X10 -8 kg, moving with constant velocity in th
ID: 1584920 • Letter: A
Question
A charged particle of mass m = 5.7X10-8 kg, moving with constant velocity in the y-direction enters a region containing a constant magnetic field B = 1.2T aligned with the positive z-axis as shown. The particle enters the region at (x,y) = (0.95 m, 0) and leaves the region at (x,y) = 0, 0.95 m a time t = 710 s after it entered the region.
a.) With what speed v did the particle enter the region containing the magnetic field?
b.) What is Fx, the x-component of the force on the particle at a time t1 = 236.7 s after it entered the region containing the magnetic field.
c.) What is Fy, the y-component of the force on the particle at a time t1 = 236.7 s after it entered the region containing the magnetic field.
d.) What is q, the charge of the particle? Be sure to include the correct sign.
Explanation / Answer
a)
radius of circular path r = 0.95 m
distance travelled = length of of arc
s = r*theta = 0.95*pi/2
speed of particle v = s/t = 0.95*pi/(2*710*10^-6)
speed of particle v = 2.1*10^3 m/s
=====================
b)
at time t1 = distance travelled s = v*t1 = 2.1*10^3*236.7*10^-6 = 0.497 m
angle subtanted theta = s/r = 0.523 radians = 0.523*360/(2pi) = 30 degrees
the -component of the force on the particle at a time t1
Fx = -m*v^2*cos30/r = -5.7*10^-8*(2.1*10^3)^2*cos30/0.95 = -0.23 N
(c)
the y-component of the force on the particle at a time t1
Fy = -m*v^2*sin30/r = -5.7*10^-8*(2.1*10^3)^2*sin30/0.95 = -0.13 N
(d)
In magnetic field radius r = m*v/(q*B)
charge q = m*v/(r*B)
q = -5.7*10^-8*2.1*10^3/(0.95*1.2)
charge q = -105*10^-6 C = -105 uC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.