A single point charge of q = -17.7 nC is placed at the center of a cube whose si
ID: 1593830 • Letter: A
Question
A single point charge of q = -17.7 nC is placed at the center of a cube whose sides have a length of 2.00 m. What is the flux out of one face of the box? Enter positive if the flux is out of the box and negative if the flux is into the box. The electric flux out of one face of the box is N m^2/C. A single point charge of q = -17.7 mC is placed at the center of a cube whose sides have a length of 2.00 m. What is the flux out of the box? Enter positive if the flux is out of the box and negative if the flux is into the box The electric flux out of the box is N m^2/C. Two point charges, q_1 =+0.60 C and q_2=+2.0 C are separated by a distance of 3.0 m. How much work is done in moving q_1 infinitely far away from q_2? If q_1 is allowed to move infinitely far away from q_2, the work done on it will beExplanation / Answer
From the Gauss law
Fi =q/eo
fi is the total flux
q is the charge enclosed by the surface
Then fi =6*flux through the one face
Fi =q/eo =-17.7*10-9C/8.85*10-12 =-2000Nm2/C
Then the total flux fi =6*flux through the one face =6*2000Nm2/C =-12000Nm2/C
The work done in moving in charge q1 infintenly far away from q2
First find the potential difference V =1/4pieo (q/r)
Then work done W =q*change in potential =q*deltaV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.