Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 10.0-kg microwave oven is pushed 8.00 m up the sloping surface of a loading ra

ID: 1602601 • Letter: A

Question

A 10.0-kg microwave oven is pushed 8.00 m up the sloping surface of a loading ramp inclined at an angle of 35.9 above the horizontal, by a constant force F  with a magnitude 113 N and acting parallel to the ramp. The coefficient of kinetic friction between the oven and the ramp is 0.259.

1) What is the work done on the oven by the force F ?

2) What is the work done on the oven by the friction force?

3) Compute the increase in potential energy for the oven.

4) Use your answers to parts A, B, and C to calculate the increase in the oven's kinetic energy.

5) Use F =ma  to calculate the oven's acceleration.

6) Assuming that the oven is initially at rest, use the acceleration to calculate the oven's speed after the oven has traveled distance 8.00 m .

7) From the data of the previous part, compute the increase in the oven's kinetic energy.

Explanation / Answer

1)The work done by F is:

W = Fd = 113 x 8 = 904 N

Hence, W(F) = 904 N

2)Work done by friction is:

W = Ff d = u N d

W = u mg cos(theta) d = 0.259 x 10 x 9.8 x cos35.9 x 8 = 164.5 N

Hence, W(f) = 165.5 N

3)The increase in potential energy of the oven is:

PE = mg delta h

PE = 10 x 9.8 x 8 sin35.9 = 459.72 J

PE = 459.72 J

4)Increase in Oven Ke will be:

Delta KE = W(F) - PE = 904 - 459.72 - 165.5 = 278.28 J

Hence, delta KE = 278.28 J