Chapter 08, Problem 068 From the edge of a cliff, a 0.54 kg projectile is launch
ID: 1613493 • Letter: C
Question
Chapter 08, Problem 068 From the edge of a cliff, a 0.54 kg projectile is launched with an initial kinetic energy of 1660 J. The projectile's maximum upward displacement from the launch point is +160 m. What are the (a) horizontal and (b) vertical components of its launch velocity? (c) At the instant the vertical component of its velocity is 77 m/s, what is its vertical displacement from the launch point? Take up to be the positive direction.
Chapter 08, Problem 068 From the edge of a cliff, a 0.54 kg projectile is launched with an initial kinetic energy of 1660 J. The projectile's maximum upward displacement from the launch point is -160 m. What are the (a) horizontal and (b) vertical components of its launch velocity? (c) At the instant the vertical component of its velocity is 77 m/s, what is its vertical displacement from the launch point? Take up to be the positive direction. (a) Number Units Units (b) Number (c) Number UnitsExplanation / Answer
from the law of consevATION OF ENERGY
KEi + PEi = KEf + PEf
here PE i = 0
s0
1660 = 0.5 m * Vx^2 + mg (h)
1660 = 0.5 * 0.54 * Vx^2 + (0.54* 9.81* 160)
Vx = 54.85 m/s
-------------------
b. use KE = 0.5 mv^2 = 1660
0.5* 0.54 * V^2 = 1660
V = 78.41 m/s
as V^2 = Vx^2 + Vy^2
Vy^2 = V^2 - Vy^2
Vy^2 = 78.41^2 - 54.85^2
Vy = 56.03 m/s
----------------------------
c. Use Vf^2 - Vi^2 = 2 a S
77^2 - 56.03^2 = 2 * 9.81* h
h = 142.18 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.