Chapter 08, Problem 077 A conservative force F(x) acts on a 1.9 kg particle that
ID: 1779650 • Letter: C
Question
Chapter 08, Problem 077 A conservative force F(x) acts on a 1.9 kg particle that moves along an x axis. The potential energy U(x) associated with F(x) is graphed in the figure. When the particle is at x 2.0 m, its velocity is -1.7 m/s. (a) What is F(x) at this position, including sign? Between what positions on the (b) eft and (c) right does the particle move? (d) What is its particle's speed at x7.0 m? x (m) 0 5 10 15 0 -5 -10 -15 -20 (a) Number (b) Number (c) Number (d) Number Units Units Units UnitsExplanation / Answer
m= 1.9 kg
at x=2m
v= -1.7 m/s
a) we know the Force F = - dU/dx
dU = change in potential energy
dx= change in distance.
from x=1 m to x = 4m U is linear
hence f = - (-17.3 - (-2.7)) / (4-1) = + 14.4 / 3 = +4.8 N ( in x direction)
b) at x= 2 m
U= -8 J (from the graph)
kinetic energy = 1/2 * m * v2 = 2.89 J
so total energy = U + K = -5.11 J
so marking the value of E on graph, we get 2 points of intersection at x= 1.4 and 13.5 (approx)
so b) 1.4 m
c) 13.5 m
d) at x=7 m
U= -17 J
K = E-U = 11.89 J
so v = (2*K/m)1/2 = 4.3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.