A block of mass m = 5 kg starts from rest at the top of a frictionless, icy circ
ID: 1617604 • Letter: A
Question
A block of mass m = 5 kg starts from rest at the top of a frictionless, icy circular quarter pipe of radius R = 2.0 m. When let go, it slides down to the bottom of the slope, and continues horizontally, until it encounters a rough patch of ice and gravel of length 1.0 m, with a coefficient of kinetic friction between the block and the patch equal to 0.30. It then continues on frictionless ice until it reaches a spring attached to a wall, of spring constant k = 100 N/m. As the block compresses the spring, it slowly comes to rest. How much does the block compress the spring?
Explanation / Answer
m = 5kg, R = 2 m , L = 1 m
uk= 0.3, k = 100 N/m
from conservation of energy
0.5mv^2 = mgR
work done by friction on the rough patch of length
W = -uk*mg*L
from work energy thorem
K = mgR - uk*mg*L
The spring compresses until all kinetic energy is transformed to potential energy in the spring:
0.5kx^2 = K
0.5kx^2= mgR - uk*mg*L
0.5*100*x^2 = 5*9.8*2 - 0.3*5*9.8*1
x = 1.3 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.