Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass m = 2.50 kg is pushed d = 2.50 m along a frictionless horizontal

ID: 1640641 • Letter: A

Question

A block of mass m = 2.50 kg is pushed d = 2.50 m along a frictionless horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 13.0 N directed at an angle theta = 25.0 degree below the horizontal as shown in the figure below. (a) Determine the work done by the applied force. 29.4 (b) Determine the work done by the normal force exerted by the table. 250.4 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and deck each step carefully. J (c) Determine the work done by the force of gravity. J (d) Determine the work done by the net force on the block. J

Explanation / Answer

PART A) W = F * r * cos theta = 13.0 * 2.50 * cos 25 deg = 29.45500308 Joule

PART B) W = ZERO = n * r * cos 90 = 0 Joule

PART C) W =mg * r * cos 90 = 0 Joule

Part d) Net (w) = 29.45500308 Joule (add all the work done)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote