a 4.27 kg object Shoes Trendy Fashion Styles Online Shopping IZAFu Sapling Learn
ID: 1652109 • Letter: A
Question
a 4.27 kg object Shoes Trendy Fashion Styles Online Shopping IZAFu Sapling Learning A 4.27-kg object is thrown vertically upward from the surface of Mercury, where the acceleration due to gravity is gh-3.70 mis? The initial velocity is v, and the object reaches a maximum height of yi. What iste maximum height. y2, if the object is thrown with a speed of . 139v, from the surface of Jupiter's moon Ganymede? The acceleration due to gravity on Ganymede is g 1.43 m/s? Give your answer as a multiple of y x yi Check Answer Neri Era · 4 caps lockExplanation / Answer
from kinematic equation
vf2 = vi2 + 2as
0 = v12 - 2*3.70 *y1
=>y1 = v12/7.4
=>y1 = 0.135135v1^2
Jupitor Moon:
0 = (1.39v1)2 - 2*1.43*y2
=>y2 = 0.67555v1^2
=>y2/y1 = 5
=>y2 = 5y1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.