Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a 4.15 volt battery is connected across a parallel plate capacitor. Illuminating

ID: 2160693 • Letter: A

Question

a 4.15 volt battery is connected across a parallel plate capacitor. Illuminating the plates with ultraviolet light causes electrons to be emitted from the plates with a speed of 1.76 x 10^6 m/s. (a) suppose electrons are emitted near the center of the negative plate and travel perpendicular to that plate toward the opposite plate. Find the speed of the electrons when they reach the positive plate.

Explanation / Answer

-Change in Potential Energy = Change in Kinetic Energy => -eV = 1/2mv^2 - 1/mu^2 V = 4.15 V , initial velocity = u = 1.76x10^6 m/s , final velocity = v => 1/2mv^2 = -eV + 1/mu^2 charge = -1.60217646 × 10-19 C mass = 9.10938188 × 10-31 kg => 1/2 mv^2 = 1.6x4.15x10^-19 + 1/2*9.1x10^-31*(1.76x10^6)^2 = 20.73x10^-19 => v = 2.1344x10^6 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote