A 6520 kg helicopter accelerates upward at 0.62 m/s 2 while lifting a 1190 kg fr
ID: 1656442 • Letter: A
Question
A 6520 kg helicopter accelerates upward at 0.62 m/s2 while lifting a 1190 kg frame at a construction site.
Explanation / Answer
Let:
F be the lift force exerted by the air on the rotors,
M be the helicopter mass,
m be the car mass,
a be the upward acceleration,
T be the tension in the cable,
g be the acceleration due to gravity.
(a)
F - (M + m)g = (M + m)a
F = (M + m)(a + g)
= (6520 + 1190)(0.62 + 9.81)
= 8.04 * 10^4 N to 3sf.
(b)
T - mg = ma
T = m(g + a)
= 1190(9.81 + 0.62)
= 1.24 * 10^4 N to 3sf.
c) f = 1.24 * 10^4 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.