A 65kg Bicyclist rides 88kg bicycle with a speed of 40m/s. (a) How much work mus
ID: 1671227 • Letter: A
Question
A 65kg Bicyclist rides 88kg bicycle with a speed of 40m/s. (a) How much work must be done by the brakes to bring the bike and rider to a stop? (b) how far does the bicycle travel if it takes 4.0 second to come to rest? (c) What is the magnitude of the braking force?Explanation / Answer
a) we know that work done = change in kinetic energy W = KE 2 - KE1 = 0 - 0.5 mv2 = 0 - 0.5 * (65 + 88) (40)2 = - 244800 J b) the acceleration of the Bicyclist is v = u + at ==> a = - u / t = -40/4 = - 10.0m/s2 Therefore the distance traveled S = u t + 0.5at2 = 40 * 4 -0.5 * 10 * 4 * 4 = 160 -80 = 80 m c) workdone = F . S ==> F = W / S = - 244800 / 80 = - 3060N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.