Question: Jane throws a rock from the edge of a 20 meter high building. The rock
ID: 1656707 • Letter: Q
Question
Question: Jane throws a rock from the edge of a 20 meter high building. The rock hits the ground 2.3 seconds later, 4.5 meters from the building's edge. Calculate the following: a) The vertical speed of the rock as it leaves Jane's hand. b) The horizontal speed of the rock as it leaves Jane's hand. c) The horizontal speed of the rock just before it hits the ground d) The angle (measured with respect to the horizontal) at which the rock hits the ground Reminder: Supply the answer below and attach additional pages if you require them (which must be stapled to the cover sheet). To receive credit you must show all your working. WE MA CL UN Grading Codes (TA use only) Conceptual Error Wrong equation Math/algebra error Calculation error CN Wrong unitsExplanation / Answer
a)
time taken to reach maximum height
t=2.3/2=1.15 s
at maximum height Vfy=0
from Vfy=Voy+at
0=Voy-9.81*1.15
Voy=11.28 m/s
b)
Horizontal speed
Vox=x/T=4.5/2.3=1.956 m/s
c)
horizontal velocity before it hits the ground is
Vfx=Vox=1.956 m/s
d)
o=tan-1(Voy/Vox)=tan-1(11.28/1.956)
o=80.16o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.