What is the strength of the electric field at the plate\'s center of mass? Expre
ID: 1657135 • Letter: W
Question
What is the strength of the electric field at the plate's center of mass? Express your answer as an integer and include the appropriate units Problem 24.28 A thin, horizontal, 15-cm-diameter copper plate is charged to 4.2 nC. Assume that the electrons are uniformly distributed on the surface EValue Units Submit My Answers Give Up Part D What is the strength of the electric field 0.1 mm below the center of the bottom surface of the plate? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. E-Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
c)E = 0
Since the electric field within the conductor is zero.
d)one half of the charge resides in the bottom surface. The surface charge density is:
sigma = 2.1 x 10^-9/3.14 x 0.075^2 = 1.19 x 10^-7 C/m^2
we know that,
E = sigma/e0 = 1.19 x 10^-7 /8.85 x 10^-12 = 1.34 x 10^5 N/C
Hence, E = 1.34 x 10^5 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.