What is the strength of the electric field at the position indicated by the dot
ID: 1376547 • Letter: W
Question
What is the strength of the electric field at the position indicated by the dot in the figure?(Figure 1) .Take r = 7.4cm.
What is the direction of the electric field at the position indicated by the dot in the figure?
What is the strength of the electric field at the position indicated by the dot in the figure?(Figure 1) .Take r = 7.4cm. What is the direction of the electric field at the position indicated by the dot in the figure? - 45 ? above horizontal to the left. -45 ? below horizontal to the left. - Horizontal to the right. - Horizontal to the left.Explanation / Answer
r = 7.4 cm = 0.074 m
Q = 3 nC = 3 x 10^-9 C
net electric field at point r
= ( 2 k Q / (sqrt(2)*r)^2 )*cos(theta)
= ( 2 x 9 x 10^9 x 3 x 10^-9 / (2*0.074^2 )) *cos(45 degrees)
= 3486.465 N/C
Direction is left ( horizontal )
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Answer :
Electric field =3486.465 N/C
Direction is Horizontal to left
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.