What is the strength of the electric field at the position indicated by the dot
ID: 1885808 • Letter: W
Question
What is the strength of the electric field at the position indicated by the dot in the figure? (Figure 1). Let r 3.8 cm Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. E 4675 Submit Previous Answers Request Answer Figure 1 of 1 Incorrect, Try Again; 4 attempts remaining 3.0 nC Part B What is the direction of the electric field at the position indicated by the dot in the figure? 45° below horizontal to the left 45° above horizontal to the left. Horizontal to the left Horizontal to the right. 3.0 nC +Explanation / Answer
a. electric filed due to one charge
E = k*q/d^2
= 9*10^9*3*10^-9/(0.038^2 + 0.038^2)
= 0.9*10^4 N/c
Enet = sqrt(2)*E
= 1.414*0.9*10^4
= 1.273*10^4 N/c
b. What is the direction of the electric field at the position indicated by the dot in the figure? Specify the direction as an angle above the horizontal line.
=tan-1[0.9*10^4/0.9*10^5)=45degree
45° below horizontal to the left .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.