Consider the 65.0-kg ice skater being pushed by two others as shown in the figur
ID: 1657375 • Letter: C
Question
Consider the 65.0-kg ice skater being pushed by two others as shown in the figure below. (a) Find Ftot the total force exerted on her by the others, given that are l F1-24.0 N, IF21 = 35.0 N, and ?| = ?,-24.0. Express your answer in vector form Did you draw a vector diagram representing the forces acting on the skater? Review rules for vector addition. N (b) What is her initial acceleration if she is initially stationary and wearing steel-bladed skates that point in the direction of Ftot? Express your answer in vector form. Consider Newton's second law. m/s- (c) What is her acceleration assuming she is already moving in the direction of Ftot? Express your answer in vector form. m/s2Explanation / Answer
A.
F tot magnitude = sqrt [ F1^2 + F2^2] = 42.44 N
direction = tan(theta)
theta = arctan (35/24) = 55.56° from F1 to counter clock wise direction
B. Zero
C. initial accleration = Ftot / mass of her = 42.44/ 65 = 0.653 m/sec^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.