Consider the 649 N weight held by two cables shown below. The left-hand cable ha
ID: 1990346 • Letter: C
Question
Consider the 649 N weight held by two cablesshown below. The left-hand cable had tension
T2 and makes an angle of 2 with the ceiling.
The right-hand cable had tension 530 N and
makes an angle of 44 with the ceiling.
The right-hand cable makes an angle of 44
with the ceiling and has a tension of 530 N.
a) What is the tension T2 in the left-hand
cable slanted at an angle of 2 with respect to
the wall?
Answer in units of N
b) What is the angle 2 which the left-hand
cable makes with respect to the ceiling?
Answer in units of
Explanation / Answer
T2 sin + 530 sin44 = 649
or T2sin = 280.83
Also for horizontal components
T2cos=530cos44
so dividing abov2 equations
tan = 0.736
or angle with ceiling ==36.37 degrees
So , T2 = 280.83/sin36.37 = 473.51N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.