A boat has a mass of 5390 kg. Its engines generate a drive force of 3660 N due w
ID: 1659362 • Letter: A
Question
A boat has a mass of 5390 kg. Its engines generate a drive force of 3660 N due west, while the wind exerts a force of 910 N due east and the water exerts a resistive force of 1520 N due east. Take west to be the positive direction. What is the boat's acceleration, with correct sign? A boat has a mass of 5390 kg. Its engines generate a drive force of 3660 N due west, while the wind exerts a force of 910 N due east and the water exerts a resistive force of 1520 N due east. Take west to be the positive direction. What is the boat's acceleration, with correct sign?Explanation / Answer
Resistive forces F = 3660 - 910 - 1520 = 1230 N
F = m a
a = F / m = 1230 / 5390
Boat's acceleration = 0.228 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.