A boat has a mass of 4190 kg. Its engines generate a drive force of 4850 N due w
ID: 2276143 • Letter: A
Question
A boat has a mass of 4190 kg. Its engines generate a drive force of 4850 N due west, while the wind exerts a force of 800 N due east and the water exerts a resistive force of 1110 N due east. Take west to be the positive direction. What is the boat's acceleration, with correct sign?
Number Units No units A boat has a mass of 4190 kg. Its engines generate a drive force of 4850 N due west, while the wind exerts a force of 800 N due east and the water exerts a resistive force of 1110 N due east. Take west to be the positive direction. What is the boat's acceleration, with correct sign?Explanation / Answer
Net force acting on boat = Drive force + WInd Force + Water Force = (4850 - 800 - 1110) due west = 2940N due west
Mass of boat = 4190kgs
Acceleration = Force/Mass = 2940/4190 = 0.702 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.