Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An air puck of mass .331 kg is tied to a string and allowed torevolve in a circl

ID: 1669986 • Letter: A

Question

An air puck of mass .331 kg is tied to a string and allowed torevolve in a circle of radius .82 m on a horizontal, frictionlesstable. The other end of the string passes through a hold inthe center of the table and a mass of 1.58kg is tied to it. The suspended mass remains in equilibrium while the puck revolvesaround it. The acceleration of gravity is 9.8m/s2. What is the tension in the string? Answer in units ofN. What is the horizontal force acting on the string? Answer inunits of N. What is the speed of the puck? Answer in units ofm/s.

Explanation / Answer

tension in the string is equal to weight hanged =1.58*9.8=15.484N actually horizontal force acting on the string is 0N may be theanswer expected is T=15.484N as the tension in the string is 15.484N =centripetalforce=mv*v/r hence v=6.19m/sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote