An air puck of mass 0.028 kg is tied to a string and allowed to revolve in a cir
ID: 2010910 • Letter: A
Question
An air puck of mass 0.028 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius 1.5 m on a frictionless horizontal surface. The other end of the string passes through a hole in the center of the surface, and mass of 2.0 kg is tied to it. The suspended mass remains in equilibrium while the puck revolves on the surface. Accerelation of gravity is 9.81 m/s^2.a.) What is the magnitude of the force that maintains circular motion acting on the puck? Answer in units of N.
b.) What is the puck's linear speed? Answer in units of m/s.
Explanation / Answer
( a )
the centripetal force and weight balance
centripetal force = mg = 2 * 9.8 = 19.6 N <-----------ans
( b )
m1 v^2 / r = mg ;
m1 is the revolving mass ;
0.028 * v^2 / r = 2 * g ;
0.028 * v^2 / 1.5 = 2 * 9.8 ;
v = 32.403 m /s <-----------ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.