An air puck of mass 0.034 kg is tied to a string and allowed to revolve in a cir
ID: 1432339 • Letter: A
Question
An air puck of mass 0.034 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius 1.3 m on a frictionless horizontal surface. The other end of the string passes through a hole in the center of the surface, and a mass of 1.6 kg is tied to it, as shown. The suspended mass remains in equilibrium while the puck revolves on the surface. What is the magnitude of the force that maintains circular motion acting on the puck? The acceleration due to gravity is 9.81 m/s^2. Answer in units of N. What is the linear speed of the puck? Answer in units of m/s.Explanation / Answer
The force that keeps the circular motion going is
F = Mg = 1.6 *9.81 = 15.696 N
And this force acts as the cnetripetal force for the puck to rotate in a circular motion
F = mv^2 / r
V = 24.5 m/s
15.696 = 0.034 *v^2/ 1.3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.