Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An air puck of mass 0.034 kg is tied to a string and allowed to revolve in a cir

ID: 1984436 • Letter: A

Question

An air puck of mass 0.034 kg is tied to a string
and allowed to revolve in a circle of radius 2.0
m on a frictionless horizontal surface. The
other end of the string passes through a hole
in the center of the surface, and a mass of 2.4
kg is tied to it, as shown in the ?gure. The
suspended mass remains in equilibrium while
the puck revolves on the surface.
The acceleration of gravity is 9.81 m/s
2.
a) What is the magnitude of the force that maintains circular motion acting on the puck?
Answer in units of N

Explanation / Answer

2.8kg * 9.81m/s^2 = 27.468N 27.468N = .034 * v^2 / 1.3m 27.468 * 1.3 / .034 = v^2 v = (sqrt)1050.247059 = 32.4075 meters / second Linear speed of the puck = 32.4075 meters / second 2 * pi * 1.3 = 8.168140899 32.4075 / 8.168140899 = 3.9675 revolutions per second 3.9675 revolutions per second = 24.9285 radians per second

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote