A 34.3 kg child starting from rest slides down a water slidewith a vertical heig
ID: 1670768 • Letter: A
Question
A 34.3 kg child starting from rest slides down a water slidewith a vertical height of 20.7 m. (Neglect friction). a. What is the child's speed halfway down the slide's verticaldistance?----m/s b. What is the child's speed three-quarters of the waydown?---m/s A 34.3 kg child starting from rest slides down a water slidewith a vertical height of 20.7 m. (Neglect friction). a. What is the child's speed halfway down the slide's verticaldistance?----m/s b. What is the child's speed three-quarters of the waydown?---m/sExplanation / Answer
(a) we know that v = 2gh = 2* 9.8 * 10.35 = 14.24 m/s (b) v = 2gh = 2* 9.8 * 15.525 = 17.44 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.