Consider a motor that exerts a constant torque of25.0 N/m to a horizontal platfo
ID: 1675430 • Letter: C
Question
Consider a motor that exerts a constant torque of25.0 N/m to a horizontal platform whose moment of inertia is50.0 kg/m^2 Assume that the platform is initially at rest andthe torque is applied for 12.0 rotation. Neglectfriction A) How much work W does the motor do on the platform duringthis process? W= 1885J C) What is the angular velocity w of the platform at the endof this process? w=8.68 rad/s D) How long does it take for the motor to do the work done onthe platform calculated in Part A? t=???? Any help would be great thanks. Consider a motor that exerts a constant torque of25.0 N/m to a horizontal platform whose moment of inertia is50.0 kg/m^2 Assume that the platform is initially at rest andthe torque is applied for 12.0 rotation. Neglectfriction A) How much work W does the motor do on the platform duringthis process? W= 1885J C) What is the angular velocity w of the platform at the endof this process? w=8.68 rad/s D) How long does it take for the motor to do the work done onthe platform calculated in Part A? t=???? Any help would be great thanks.Explanation / Answer
T=Ia therefore angular acceleration=T/I=25/50=.5 and w=wo+at 8.68=0+.5t t=17.4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.