A cylindrical diving bell3.5 m indiameter and 4.4 m tall with an open bottom is
ID: 1676902 • Letter: A
Question
A cylindrical diving bell3.5 m indiameter and 4.4 m tall with an open bottom is submerged to a depth of 160m in the ocean. The temperature of the air at the surface is21?C, and theair’s temperature 160m down is 5.8?C. The density of sea wateris 1025 kg/m3. The acceleration ofgravity is 9.81 m/s2 . How high does the sea water rise in the bell when the bellis submerged? Answer in units of m. A cylindrical diving bell3.5 m indiameter and 4.4 m tall with an open bottom is submerged to a depth of 160m in the ocean. The temperature of the air at the surface is21?C, and theair’s temperature 160m down is 5.8?C. The density of sea wateris 1025 kg/m3. The acceleration ofgravity is 9.81 m/s2 . How high does the sea water rise in the bell when the bellis submerged? Answer in units of m.Explanation / Answer
original volume = A * h = A * 4.40 m . Original temp = 21 + 273 = 294K . original pressure = 1 atm = 101300Pa . Final volume = A * h . Final temp = 273 + 5.8 = 278.8 K . Final pressure = po + gd =101300 + 1025 * 9.81 * 160 = 1710140 . Ideal gas law: final pV/T = initial pV/T . 1710140 * A*h / 278.8 = 101300 * A * 4.4 / 294 . h = 0.247 m this is theheight of the air, so the water rises 4.4 -0.247 = 4.153metersRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.