A cylindrical disk with the uniformly distributed mass of 2 kg, as seen in the f
ID: 2265308 • Letter: A
Question
- A cylindrical disk with the uniformly distributed mass of 2 kg, as seen in the figure on the right, is spinning around the axis with a constant acceleration of 3.50 rad/s2. (20 points)
- If the angular speed of the disk is 2.00 rad/s at t=0, through what angular displacement does the disk rotate in 2.00 s?
- Through how many revolutions has the disk turned during this time interval?
- What is the angular speed of the wheel at t = 2.00 s?
- If the transverse force of 7 N is applied at the edge of the disk to have this rotation, what is the radius of this disk, R?
Explanation / Answer
1) theta = w1*t + 0.5*alfa*t^2 = 2*2 + 0.5*3.5*2^2 = 11 radians
2) no of rvolutions = 11/6.28 = 1.752 revolutions
3) w2 = w1 + alfa*t = 2 + 3.5*2 = 9 rad/s
4)
I = 0.5*m*R^2 = R^2
T = F*R
T = I*alfa
F*R = R^2*alfa
==> R = F/alfa = 7/3.5 = 2 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.