An object is placed 20 cm to theleft of a converging lens of focal length 27 cm.
ID: 1677924 • Letter: A
Question
An object is placed 20 cm to theleft of a converging lens of focal length 27 cm. A diverging lens of focallength 10 cmis 25 cm to the right of theconverging lens. Find the position and magnification of the finalimageExplanation / Answer
An object is placed 20 cm to theleft of a converging lens of focal length 27 cm. A diverging lens of focallength 10 cmis 25 cm to the right of theconverging lens. Find the position and magnification of the finalimage with respect to converging lens u=-20cm f=27cm using the lens equation 1/v-1/u=1/f 1/v=1/27+1/-20=>v=-77cm this image will be the object for diverging lens for diverging lens object distance -77-25==-102cm focal length=-10cm again using the lens equation1/v=-1/f+1/u=-1/10-1/102=>v=-9cm hence the final image will be at a distance of 9cm with respect todiverging lens and 15 cm towards right ofconverging lens. magnification =magnification due to converginglens*magnification due to diverging lens =77/20*9/102=0.3397
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.