11) An electron that has an energy of approximately8.0e+01 eV moves between rigi
ID: 1679684 • Letter: 1
Question
11) An electron that has an energy of approximately8.0e+01 eV moves between rigid walls1.3 nm apart. (a) Find the quantum number n for theenergy state that the electron occupies.n = ___________
(b) Find the precise energy of the electron.
______________ eV (a) Find the quantum number n for theenergy state that the electron occupies.
n = ___________
(b) Find the precise energy of the electron.
______________ eV n = ___________
(b) Find the precise energy of the electron.
______________ eV
Explanation / Answer
(a)L = n/2 So, E = p2/2m = (h/)2/2m =h2/22m ~ 80 eV So, ~ 0.1374 nm Since L = n/2, n = 2L/ ~ 18.923 But n being an integer, n = 19, = 0.13 nm (b) So, E = h2/22m = 89.367 eV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.