A 10.0 g bullet is firedhorizontally into a 109 g woodenblock that is initially
ID: 1681945 • Letter: A
Question
A 10.0 g bullet is firedhorizontally into a 109 g woodenblock that is initially at rest on a frictionless horizontalsurface and connected to a spring having springconstant 160 N/m. The bulletbecomes embedded in the block. If the bullet-block systemcompresses the spring by a maximum of 82.0cm, what was the speed of the bullet at impactwith the block?Explanation / Answer
According to conservation of energy we have KEb-b1 +PE1 = KEb-b2 + PE2 0.5 (m+M)V2 + 0 = 0+ 0.5kx2 ==> V = [ k x2 / (m+M)] = [160 * 0.82*0.82 / (0.119)] = 30.06 m/s Applying conservation of momentum to before and aftercollision we have m v = (M+m) V ==> velocity of bullet is v = 0.119 * 30.06 / 0.01 = 357.80 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.