A 10.0 g bullet is fired into and embeds itself in a1.75 kg block attached to a
ID: 1727893 • Letter: A
Question
A 10.0 g bullet is fired into and embeds itself in a1.75 kg block attached to a springwith a spring constant of 23.0 N/m andwhose mass is negligible. How far is the spring compressed if thebullet has a speed of 300 m/s just before it strikes the block, andthe block slides on a frictionless surface? (Note: Youmust use conservation of momentum in this problem.) Please Help, I got the answer of 0.361 but this is incorrectand don't know what else to try. A 10.0 g bullet is fired into and embeds itself in a1.75 kg block attached to a springwith a spring constant of 23.0 N/m andwhose mass is negligible. How far is the spring compressed if thebullet has a speed of 300 m/s just before it strikes the block, andthe block slides on a frictionless surface? (Note: Youmust use conservation of momentum in this problem.) Please Help, I got the answer of 0.361 but this is incorrectand don't know what else to try.Explanation / Answer
Mass of the bullet, m = 0.01 kg Mass of the block, M = 1.75 kg Velocity of the bullet before striking theblock, V = 300 m/s Velocity of the bullet +block after striking theblock = V ' Spring constant, K = 23 N/m From law of conservation of momentum, Momentum of bullet + block after collision =Momentum of bullet before collision ( m + M ) V ' = m V 1.76 V ' = 0.01 * 300 V ' = 1.7 m/s Potential energy of spring = Kinetic energy ofbullet + block ( 1/2 ) K x 2 = ( 1/2 ) ( m + M ) V '2 K x 2 = ( m + M ) V ' 2 23 * x 2 = 1.76 * 1.7 2 Compression of the spring, x = 0.472 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.