A 2500 kg truck traveling at 40km/hr strikes a brick wall and comes to a stop in
ID: 1685614 • Letter: A
Question
A 2500 kg truck traveling at 40km/hr strikes a brick wall and comes to a stop in 0.2 sec.a) What is the change in momentum in kg-m/s
b) What is the Impulse in N-s
c) What is the average force on the wall during the crash in N
I have the answers as they are in the text book but I need the work so I can understand the process. Thanks in advance.
Answers:
a) -2.78x104 kg-m/s b) -2.78x104 N-s c) 1.39x105 N A 2500 kg truck traveling at 40km/hr strikes a brick wall and comes to a stop in 0.2 sec.
a) What is the change in momentum in kg-m/s
b) What is the Impulse in N-s
c) What is the average force on the wall during the crash in N
I have the answers as they are in the text book but I need the work so I can understand the process. Thanks in advance.
Answers:
a) -2.78x104 kg-m/s b) -2.78x104 N-s c) 1.39x105 N
Explanation / Answer
Mass m = 2500 kg Initial velocity u = 40km/hr = 40 * ( 5/ 18 ) m / s = 11.111 m / s final velocity v = 0 time t= 0.2 sec. a)the change in momentum = m( v - u ) = -27777.77 kg m / s = -2.777 * 10 ^ 4 kg m / s b) the Impulse = m ( v - u ) = -2.777 * 10 ^ 4 N-s c) the average force on the wall during the crash F = m( v - u ) / t = -138888.88 N magntide of the force F - 1.388 * 10 ^ 5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.