A 2500 kg car traveling at 25.0 m/s stops in a distance of 0.300 m after collidi
ID: 1855920 • Letter: A
Question
A 2500 kg car traveling at 25.0 m/s stops in a distance of 0.300 m after colliding with a tree. What is the acceleration of the car?
What are the proper units for your answer to the last question?
What is the net horizontal force exerted on the car by the tree as described in problem 11? (Enter only the numerical portion of your answer here. Do not use scientific notation. Include + or - signs as necessary.)
What are the proper units for your answer to the last question? (provide the symbol only.)
Explanation / Answer
v^2 = v0^2 + 2 a x
0^2 = 25^2 + 2*a*0.3
a=-1041.67 m/s^2
units are m/s^2
F = ma = 2500*-1041.67=-2.6E6 N
units are N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.